Rwanda: Nie planujemy przymusowej sterylizacji upośledzonych

Rwandyjski parlament stanowczo zaprzeczył doniesieniom, jakoby rozważał wprowadzenie prawa, na mocy którego przeprowadzano by przymusową sterylizację upośledzonych umysłowo.

Damascene Ntawukurijajo, wicemarszałek parlamentu odpowiadał na doniesienia Human Rights Watch. W rozmowie z BBC dodał też, że badania na obecność wirusa HIV przed zamążpójściem nie są obowiązkowe, a jedynie dla chętnych.

W rozmowie z brytyjskim medium zaznaczył, że HRW źle sprawdziło swoje informacje i powinno je najpierw potwierdzać, zanim opublikuje tego rodzaju raporty.

Wcześniej HRW donosiło o ustawie nakazującej przymusową sterylizację osób upośledzonych umysłowo, co stanowiłoby złamanie rzymskiego statutu Międzynarodowego Sądu Karnego.

Rwanda skutecznie walczy z rozprzestrzenianiem się wirusa HIV, dzięki prowadzonej od kilku lat rządowej kampanii - wynika z danych Banku Światowego. - Podczas gdy Rwanda od kilku lat skutecznie obniża rozprzestrzenianie się wirusa, oraz zapewnia, że dokłada starań aby zapewnić upośledzonym przypisujące im prawa, przymusowa sterylizacja i obowiązkowe badania na obecność wirusa HIV nie służą powyższym celom - mówił niedawno Joe Amon z Human Rights Watch, komentując raport tej organizacji zajmującej się prawami człowieka.