Dziesięć sposobów na zwalczenie upałów

Po kilku dniach ochłodzenia w części kraju znów gorąco. Jak przetrwać upały, jeśli nie mamy w pobliżu basenu lub jeziora radzi na swojej stronie internetowej BBC.

Choć jak na razie lato nas nie rozpieszcza, na pewno trafi nam się kilka dni upałów. Ci, którzy wyjechali już na wakacje z pewnością nie będą na nie narzekać, ale co mają powiedzieć ludzie w miastach?

BBC przygotowało 10 rad, bardziej i mniej ambitnych, co zrobić by zachować chłodną głowę, podczas gdy wszyscy wokół ciebie narzekają na gorąco.

1. Rada dla właścicieli domów

Pomaluj elewacje swojego domu na jasny, najlepiej biały kolor. Tak robią ludzie w najgorętszych częściach świata. W Grecji lub w północnej Afryce bielone domy są normą. Białe dachy domów odbijają światło słoneczne z powrotem do atmosfery, dzięki temu wnętrze pozostaje chłodne.

Oczywiście utrzymanie białych ścian nie jest proste jeśli masz dom w Londynie, Liverpoolu lub w Leeds - pisze BBC. Powód to zanieczyszczenie powietrza spalinami.

2. Rada: chroń się przed słońcem

Staraj się nie wychodzić na słońce, o ile to możliwe miedzy godziną 11 a 15. Jeśli nie masz wyjścia stosuj filtry UV i noś kapelusz lub czapkę. Do produkcji witaminy D niezbędnej dla naszego organizmu wystarczy jedynie 10 minut na słońcu dziennie.

3. Rada: zmień ubranie na bardziej przewiewne

Noś lekkie, bawełniane ubrania, najlepiej w białym kolorze. Efekt murowany jak w przypadku ścian domów pomalowanych na biało.

W niektórych częściach świata ludzie zakładają ubranie w ciemnych kolorach. Tak jest np. w Chinach. - Trzeba jednak pamiętać - zauważa BBC, ze mieszkańcy tych regionów od dawna przyzwyczajeni są do wysokich temperatur i znacznie lepiej znoszą upały od Europejczyków.

Richard Trillo, autor przewodników po Kenii i Zachodniej Afryce radzi by o ile jest to możliwe nosić luźne bawełniane szorty. - Należy przy tym pamiętać żeby pod żadnym pozorem nie wkładać nic do kieszeni, nawet tak drobnych przedmiotów jak karta kredytowa - to zwiększa powierzchnię styku ubrania ze skórą i od razu robi się cieplej - dodaje Trillo.

Świetną sprawą na upalne dni jest też bardzo krótka fryzura - przypomina podróżnik.

4. Rada: zasłoń okna

Zasłoń okna w swoim mieszkaniu, szczególnie te narażone na działanie promieni słonecznych. Idealnym rozwiązaniem są żaluzje lub rolety przeciwsłoneczne. W nocy znów będziesz mógł je odsłonić i wpuścić chłodniejsze powietrze.

5. Rada: sadź drzewa i rośliny koło domu

Drzewa i rośliny są naturalną klimatyzacją, dają cień i wchłaniają nadmiar dwutlenku węgla. Wystarczy, że masz jedno drzewo przed swoim domem, a na pewno odczujesz różnicę - przekonuje BBC.

6. Rada: ustaw naczynia z wodą

Podobny efekt do tego jaki dają rośliny można uzyskać przy pomocy naczyń wypełnionych wodą. Parowanie w naturalny sposób pomaga w ochłodzeniu powietrza, oczywiście o ile nie przeszkadza ci nadmierna wilgotność.

7. Rada: pij dużo wody

Pij dużo wody, jedz owoce i sałatki, które też mają jej w sobie pod dostatkiem. Dobre są też schłodzone lub mrożone herbaty. Unikaj alkoholu i napojów z kofeiną.

8. Rada: dobra izolacja utrzymuje chłód w wnętrzu

Dobrze izolowane ściany pomagają utrzymać ciepło we wnętrzu domu, gdy jest zimno i nie nagrzewają się zbyt szybko gdy temperatura za oknem wzrasta.

9. Rada: wymiana powietrza

Odpowiednia cyrkulacja powietrza pomaga w utrzymaniu znośnej dla nas temperatury. Z godnie z naukową teorią zimne cięższe powietrze dostaje się dołem, a lżejsze nagrzane górą. Dzięki temu zjawisku przy właściwej wentylacji można utrzymać właściwą temperaturę.

10. Rada: odpoczywać i jeszcze raz odpoczywać

W upalne dni należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Również nadmierne picie zimnych napojów powoduje, że bardziej się pocimy.