Super szybki pociąg połączy Paryż z Bratysławą

PRZEGLĄD PRASY: Już w 2016 r. Paryż i słowacką stolicę połączy najszybszy pociąg na świecie - francuskie Train a Grande Vitesse (TGV) - informuje ?Reczpospolita?.

Za 475 milionów euro pasażerowie już w 2016 roku będą mogli podróżować pomiędzy Paryżem i Bratysławą - ogłosił na spotkaniu Francusko-Słowackiej Izby Handlowej w Bratysławie minister spraw zagranicznych Miroslav Lajeák.

1200 kilometrów, które dzielą stolicę Francji od Bratysławy szybki pociąg ma pokonywać w ciągu zaledwie sześciu godzin. Dla porównania w Polsce, najdłuższą trasę 1017 km ze Świnoujścia do Przemyśla pociąg pospieszny "Przemyślanin" pokonuje w niecałe 18 godzin (wikipedia).

Główne prace budowlane zaplanowano na lata 2010 - 2013. Dla TGV trzeba wybudować odrębne tory, wykorzystując najnowsze technologie układania szyn. Modernizacja już istniejących nie wystarczy. Część kosztów pokryje Unia. Na razie w planach nie ma budowy połączenia Paryż - Berlin - Warszawa i dalej do Moskwy.

TGV, które w barwach firmy Eurostar łączy Paryż z Londynem w dwie godziny 15 minut, przez Francję mknie z szybkością przekraczającą 300 kilometrów na godzinę.

Przed ponad rokiem plany budowy kolei dużych prędkości (ponad 200 km/h) miały w Polsce PKP InterCity - przypomina "Rzeczpospolita".

Trasy, na których miały zostać wybudowane linie dużych prędkości, miał wybrać polski rząd. Najbardziej opłacalne miało być połączenie z Warszawy przez Łódź do Wrocławia i Poznania. Wstępne koncepcje linii wielkich prędkości tworzyły na mapie literę Y, stąd nazwa projekt Y. Na razie jednak nic się w tej sprawie nie dzieje.