Długa historia choroby, czyli na co cierpiał Król Popu

Operacje plastyczne, tajemnicze pobyty w szpitalach, uzależnienie od leków. Przez lata problemy zdrowotne Michaela Jacksona wzbudzały podobne emocje jak jego kariera muzyczna i życie osobiste.

Michael Jackson nie żyje . Forum: Wasze reakcje | Raport specjalny: najnowsze informacje | Daily Motion: teledyski | Twitter: wpisy fanów | Galeria: zdjęcia Michaela Jacksona | Infomuzyka: reakcje świata muzyki

Okoliczności śmierci Króla Popu są na razie okryte tajemnicą. Wiadomo, że bezpośrednią przyczyną śmierci gwiazdora było zatrzymanie akcji serca. Piosenkarz został znaleziony nieprzytomny w rezydencji w Bel-Air. Ratownicy medyczni próbowali przywrócić mu akcję serca, po czym gwiazdor został przewieziony do szpitala. Tam po godzinnej reanimacji stwierdzono zgon artysty.

Białe plamy i nowy nos

Nagła śmierć 50 - letniego muzyka była zaskoczeniem. Sam artysta przygotowywał się od niedawna do powrotu na scenę. Planował serię koncertów.

Nie jest jednak tajemnicą, że Jackson od dawna cierpiał z powodu licznych problemów zdrowotnych. Jego zmagania z kolejnymi schorzeniami były szeroko opisywane przez tabloidy.

We wczesnych latach 90. lekarze dermatolodzy stwierdzili, że piosenkarz cierpi na rzadką chorobę skóry zwaną bielactwem. Objawiała się ona utratą pigmentu i dużymi białymi plamami na skórze. Prasa brukowa podsycała plotki, że gwiazdor poddaje się ryzykownym zabiegom wybielania skóry. Jackson zaprzeczał tym doniesieniom. Nie chciał się też przyznać do kolejnych operacji plastycznych, w tym zmiany kształtu nosa.

W piżamie do sądu

Spekulowano też, że gwiazdor jest uzależniony od leków przeciwbólowych. Przeciwbólowe pastylki zaczął łykać po tym jak w 1984 r. uległ wypadkowi na planie reklamówki Pepsi.

Problemy z nadużywaniem leków wróciły w 2005 r. i miały związek ze stresem, jakiemu poddany był artysta po oskarżeniach o molestowanie nieletnich. W trakcie procesu kilka razy zdarzało się, że gwiazdor był przewożony z sali sądowej do szpitala, a sam proces odwlekał się.

Na jednym z posiedzeń sądu Jackson pojawił się w szpitalnej piżamie, gdyż na rozprawę przewieziono go prosto ze szpitalnego oddziału.

W zeszłym roku autor biografii poświęconej gwiazdom showbiznesu twierdził, że Jackson cierpi na problemy z oddychaniem i potrzebny jest mu przeszczep płuc.

Chciał wrócić

Problemy zdrowotne Króla Pop wróciły na łamy gazet w zeszłym miesiącu, po tym jak jego przedstawiciel odwołał serię zapowiedzianych występów w Londynie. Nieobecność gwiazdora tłumaczono wówczas jego potrzebą dopracowania występu.

Sam Michael Jackson zapowiadał wcześniej swój wielki comeback. Miał wystąpić z serią 50 koncertów na całym świecie.

- Michael był bezustannie poddawany emocjonalnej, fizycznej, prawnej i duchowej presji. To musiało odbić się na jego zdrowiu. To toksyczna mieszanka, której nikt nie byłby w stanie znieść - powiedział Michael Levine, hollywoodzki specjalista ds. wizerunku, który reprezentował Jacksona na początku lat 90.

Michael Jackson zmarł w szpitalu uniwersyteckim UCLA w Los Angeles. Ostateczna przyczyna jego śmierci ma być ustalona po autopsji. Miał 50 lat.

Michael Jackson nie żyje. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: