Chińskie media piszą o "dębie Hitlera" w Jaśle

Jeden z poczytnych pekińskich dzienników ?Xin Jing Bao" opublikował komentarz poświęcony kontrowersjom wokół tak zwanego ?dębu Hitlera" w Jaśle. Autor komentarza, który ukazał się także na kilku chińskich portalach, przestrzega przed pozbywaniem się historycznych symboli, nawet tych najbardziej bolesnych.

Informacje o konflikcie wokół "dębu Hitlera", zasadzonego w Jaśle z okazji rocznicy urodzin przywódcy III Rzeszy, obiegły kilka dni temu chińską prasę. Pekiński dziennik "Xin Jing Bao" na stronie z komentarzami do bieżących wydarzeń zamieścił dziś obszerną analizę poświęconą kontrowersjom związanym z planami wycięcia dębu. Autor komentarza - Shi Jia [czyt. Szy Dzia] - wzywa w nim do zachowania drzewa jako pamiątki "tragedii, która nie powinna się była wydarzyć". Shi zwraca uwagę, że nie tylko Polacy borykają się z tego rodzaju przykrymi "pamiątkami przeszłości".

Autor artykułu w "Xin Jing Bao" odnosi się w wyraźny sposób do chińsko-japońskich problemów dotyczących wspólnej historii.

W Chinach co jakiś czas powraca temat japońskich zbrodni z czasów II wojny światowej, podsycany przez antyjapońskie nastroje chińskiego społeczeństwa. W tym kontekście autor komentarza apeluje o rozważne podejście do historii i jej symboli, które zamiast rozniecać nienawiść powinny pozostać przestrogą dla potomnych.