Jedna trzecia gatunków rekinów zagrożona wyginięciem

Prawie jedna trzecia gatunków rekinów żyjących na otwartych wodach zagrożona jest wyginięciem - alarmują ekolodzy. Główną przyczyną jest szkodliwa działalność człowieka, w tym nadmierne odłowy rekinów. Specjalny raport w tej sprawie opublikowała Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody.

Tak zwana Czerwona Lista opisuje ponad dwadzieścia gatunków zagrożonych rekinów i płaszczek. Niektóre z nich padają ofiarą rabunkowych połowów - stwierdza raport. Bardzo często rekiny wyjmuje się z wody i odcina płetwy potrzebne do zrobienia zupy popularnej zwłaszcza w Azji. Pozbawiony płetw rekin nie ma szans na przeżycie, nawet jeśli zostaje wrzucony z powrotem do oceanu. Rośnie też zapotrzebowanie na mięso, zęby i tłuszcz rekinów.

W Unii Europejskiej istnieje zakaz niektórych praktyk związanych z połowem tych ryb, jednak prawo to często jest łamane. Międzynarodowi eksperci wzywają w związku z tym do natychmiastowego wprowadzenia całkowitej ochrony najbardziej zagrożonych gatunków.

Jeszcze w tym roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody chce opublikować raport dotyczący statusu wszystkich czterystu gatunków rekinów i płaszczek.