Zaskakujące odkrycie: Botoks lekarstwem na łysienie

Przeciwzmarszczkowy zastrzyk z botoksu niespodziewanie okazał się lekarstwem na łysienie - informuje serwis telegraph.co.uk.

Dr Simon Ourian, chirurg kosmetyczny pracujący w Beverly Hills w Kalifornii, mówi, że na zaskakujące działanie botoksu natknął się przypadkowo podczas leczenia swojej matki cierpiącej na migreny, której po chemioterapii wypadły włosy.

Wiedział, że botoks jest używany w leczeniu bólów głowy, więc wstrzyknął jej toksynę botulinową w skórę głowy. Był bardzo zaskoczony, kiedy zobaczył, że lek pomógł odrosnąć włosom.

Lekarz testował swoje odkrycie przez trzy lata na ochotnikach, dodając do botoksu mieszanki witamin, przez co kuracja była jeszcze bardziej efektywna. - Botoks połączony z witaminami to mieszanka bardzo bezpieczna i efektywniejsza od wszystkiego, z czym spotkałem się do tej pory - mówi dr Ourian.

Jeśli jego osiągnięcia zostaną potwierdzone przez badania naukowe, botoks może stać się podstawą dla nowych metod leczenia łysienia.

Teoretycznie przyjmuje się, że poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych botoks umożliwia dostęp substancji odżywczych do mieszków włosowych.

- Byłem pozytywnie zaskoczony rezultatem - mówi doktor i dodaje: - Zdecydowałem więc podzielić się odkryciem z kilkoma stałymi pacjentami, ponieważ wypadanie włosów to poważna przyczyna braku pewności siebie u wielu ludzi, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. - Nie brakuje mi chętnych do badań z przerzedzającymi się włosami - dodaje lekarz.