Biznes i sztuka na jednym kierunku

Biznes i sztuka na jednym kierunku. Katowickie uczelnie ASP i Akademia Ekonomiczna po陰czy造 si造!

Artyści często mówią o pieniądzach, a biznesmeni o sztuce. To jeden z powodów dla których dwie katowickie uczelnie: Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Ekonomiczna połączyły siły. Od października ruszają dwa innowacyjne w skali całego kraju kierunki studiów drugiego stopnia - na styku biznesu z estetyką. Adresowane są do osób, które ukończyły studia licencjackie, magisterskie lub inżynierskie.

Symbolem nowych kierunków studiów jest świnka skarbonka pomalowana przez młodych artystów. - To wolna twórczość. Na świnkach nie ma dolar闚, ani innych symboli ekonomicznych, bo nie poddaliśmy się presji - tłumaczy Izabela, studentka ASP, która pomalowała razem z kolegą z roku skarbonki w kropki i paski.

Ale na dwóch nowatorskich kierunkach: inżynierii wiedzy oraz zarządzaniu w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej, studenci będą musieli "presji" się poddać. Bo tam artyści uczą się zarządzania pieni璠zmi. - A ekonomistów uczymy kultury - dodaje dziekan nowego wydziału Informatyki i Komunikacji Jerzy Gołuchowski. Studenci innowacyjnych kierunków będą przede wszystkim zgłębiać tajniki czytelnego przekazu. - Potrzeba profesjonalnej wiedzy jak docierać do ludzi. Cała sfera internetu, nowych mediów, prezentacji, architektury komunikatu wizualnego jest bardzo istotna - uważa profesor Marian Oslislo, rektor ASP. - Istotne jest też dobre zarządzanie instytucjami kultury. My widzimy pewne problemy i trudności, jakie instytucje kultury mają w tym drapieżnym, skomercjalizowanym otoczeniu, te studia to próba wyjścia naprzeciw - dodaje Jan Pyka, rektor Akademii Ekonomicznej.

Twórcy studiów aspirują, aby w przyszłości nowe kierunki znalazły się na ministerialnej liście kierunków zamawianych. Jest szansa. Na razie specjalistów, którzy znają się, i na biznesie i na sztuce brakuje...