To ETA podłożyła bombę

Szef sił antyterrorystycznych Bilbao to ofiara porannego zamachu na północy Hiszpanii. Do ataku przyznała się ETA. Najprawdopodobniej to zemsta za aresztowania członków tej baskijskiej organizacji terrorystycznej.

Ofiarą jest 49 letni Eduardo Pueyes Garcia, szef sił terrorystycznych policji w Bilbao. ETA podłożyła pod jego samochód bombę. Do tragedii doszło w miejscowości Arrigorriaga, nieopodal Bilbao.

Ładunek wybuchowy został przyklejony do podwozia i eksplodował, kiedy policjant usiłował przekręcić klucz w stacyjce auta. Jak poinformował rzecznik burmistrza Bilbao, zamordowany przez ETA inspektor policji, miał na swoim koncie aresztowania wielu członków ETA w Kraju Basków.

Wybuch bomby był tak silny, że na naziemnym parkingu, na którym był zaparkowany wóz policjanta, zapaliło się pięć innych aut.

Na miejsce ma przyjechać minister spraw wewnętrznych Hiszpanii i lider baskijskiego rządu. Dzisiejszy atak jest pierwszym od grudnia zeszłego roku, kiedy z rąk ETA zginął przedsiębiorca baskijski Ignacio Uria.