Pomnik ''Solidarności'' w Berlinie

Fragment muru Stoczni Gdańskiej przed gmachem Reichstagu w Berlinie przypomina od dziś o roli Solidarności w obaleniu komunizmu. Pomnik odsłonili marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert w obecności kanclerz Angeli Merkel.

Głównym elementem pomnika jest fragment ceglanego muru Stoczni. Na przymocowanej do niego mosiężnej tablicy znajduje się napis: "Dla upamiętnienia walki Solidarności o wolność i demokrację oraz wkładu Polski w ponowne zjednoczenie Niemiec i polityczną jedność Europy".

Marszałek Komorowski przypomniał o aktualności hasła z lat 80-tych "Nie ma wolności bez Solidarności. "Dlatego z wielką satysfakcją ofiarujemy dziś Berlinowi i Niemcom fragment muru, który jest w Polsce symbolem zwycięskiej walki o wolność" - mówił marszałek Sejmu. Przewodniczący Bundestagu Norbert Lamers dziękował Polakom za wspólną walkę o wolność, demokrację i zjednoczenie Europy. Fragment muru Stoczni nazwał "widocznym znakiem polsko-niemieckiej solidarności".