Poseł PO zatrudnił trenera oskarżanego o kupowanie meczów

Trenera Grzegorza Kowalskiego, oskarżanego o kupowanie meczów, zatrudniono w I-ligowym MKS-ie Kluczbork. Jego kandydaturę poparł poseł PO Andrzej Buła, kolega Kowalskiego od lat.

Kowalskiego oskarżył o kupowanie meczów piłkarski sędzia z Opola Mariusz Siciński. Miał to robić, gdy prowadził w sezonie 2003/2004 Śląsk Wrocław, który walczył o awans na zaplecze ekstraklasy. W aktach wrocławskich prokuratorów zajmujących się aferą korupcyjną w polskim futbolu znajdują się zeznania na ten temat Sicińskiego oraz innych sędziów. Kowalski zaprzecza, że dawał łapówki. - Na pewno będziemy rozmawiać z panem Kowalskim, jednak nie udzielamy na ten temat żadnych informacji - mówi Jerzy Kasiura z wrocławskiej prokuratury.

Oskarżenia wobec Kowalskiego nie przeszkodziły działaczom z Kluczborka, w tym prezesowi klubu i posłowi PO Andrzejowi Bule, w zatrudnieniu go od nowego sezonu.

- W poniedziałek podpisaliśmy standardową umowę, ale w pewien sposób się zabezpieczyliśmy - mówi poseł Buła, prezes klubu z Kluczborka. Czy owo zabezpieczenie ma związek z oskarżeniami o kupowanie meczów, tego już Buła powiedzieć nie chciał. - Zawarliśmy dżentelmeńską umowę, iż szczegóły pozostaną między nami - uciął. "Gazecie" powiedział, że będzie się wypowiadał tylko na tematy sportowe. Wcześniej mówił, że skoro Kowalski nie ma postawionych żadnych zarzutów, to nie ma o czym mówić.

Jak się dowiedzieliśmy, poseł Buła i Kowalski znają się od czasów studiów. Poseł PO to potwierdza. - Ale przesadą byłoby wyciąganie wniosku, że dzięki temu dostał tu pracę. Wybieraliśmy demokratycznie spośród trzech kandydatów i - proszę mi wierzyć - mój jeden głos nic by nie zmienił, gdyby pozostali byli przeciw - zapewnia poseł PO.

Wśród zadań nowego szkoleniowca biało-niebieskich będzie także nadzór nad całością szkolenia w klubie, zatem i nad grupami młodzieżowymi w tworzonej w Kluczborku Akademii Piłkarskiej. - Kowalski będzie trenerem w pełni zawodowym, przez cały dzień pracującym w klubie. A jednym z jego głównych celów będzie utrzymanie I ligi dla Kluczborka - podkreśla Buła.

Kowalski zastąpi na tym stanowisku Andrzeja Polaka, który wywalczył blisko trzy tygodnie temu wraz zespołem awans na zaplecze ekstraklasy, ale nie posiada odpowiedniej licencji do prowadzenia zespołu w I lidze.

Asystentem Kowalskiego będzie Ryszard Okaj, dla którego jest to powrót do rodzinnego miasta, tym bardziej że z MKS-u odszedł rok temu zastąpiony przez Polaka. W sezonie 2007/08 prowadził biało-niebieskich w III lidze i wraz z zespołem zajął miejsce gwarantujące grę w nowo tworzonej II lidze. Wiosną pracował w Ruchu Zdzieszowice, który objął jeszcze pod koniec rundy jesiennej, gdy zespół ten zagrożony był spadkiem. Na koniec sezonu, m.in. dzięki znakomitej pracy Okaja, Ruch zajął czwarte miejsce w tabeli i wywalczył wojewódzki Puchar Polski. Dotychczasowy drugi trener Andrzej Konwiński będzie prowadził zespół juniorów MKS-u.

Co istotne, jak podaje PZPN, I liga rozpocznie rozgrywki w sobotę 25 lipca. Do debiutu MKS-u na zapleczu ekstraklasy pozostało zatem niecałe sześć tygodni. Terminarz rozgrywek nie został jednak jeszcze ustalony. Znany jest natomiast plan sparingów ekipy z Kluczborka. MKS rozegra w tym czasie dziewięć meczów kontrolnych, z czego aż osiem u siebie i tylko jeden na wyjeździe z Olimpią Lewin Brzeski (28.06). Program meczów w Kluczborku: Polonia Bytom (27.06), Raków Częstochowa, Ruch Radzionków (oba mecze 4.07), Piast Gliwice (8.07), Widzew Łódź (10.07), Ruch Zdzieszowice (15.07), LZS Leśnica, Walka Zabrze (oba mecze 18.07). Obecnie piłkarze mają przerwę. Do treningów wrócą w środę 24 czerwca.