Reżyserka "Persepolis" dowodzi fałszerstw wyborczych w Iranie

Autorka słynnego komiksu i filmu "Persepolis", oraz irański reżyser Mohsen Makhmalbaf, przedstawiali w Europejskim Parlamencie dokumenty, które mają dowodzić fałszerstwa wyborczego w Iranie. Według danych artystów "zwycięzca" wyborów prezydenckich Mahmud Ahmadineżad zdobył 12, a nie jak podaje się oficjalnie 65 procent głosów.

Sytuacja w Iranie na bieżąco . Alert24: Wasze relacje | Raport specjalny: najnowsze informacje | You Tube: nagrania wideo | Twitter: wpisy irańskich internautów | Flickr: zdjęcia z Teheranu'

- Ahmadineżad zdobył tylko 12 procent głosów, nie 65 - powiedziała Marjane Satrapi na konferencji prasowej, przekazując dokumenty europejskiej Partii Zielonych. Autorka komiksu i filmu "Persepolis" cytowała na konferencji prasowej list od irańskiego MSW do Musawiego, w którym poinformowano go że zdobył blisko 20 mln głosów i tym samym zwyciężył w wyborach. Gdy dwie godziny później kończył swoje przemówienie wyborcze, do jego mieszkania weszli dowódcy armii. - Powiedzieli mu, że jego zielona rewolucja nie może dojść do skutku - mówiła Satrapi.

Makhmalbaf, który jest rzecznikiem Mir-Husajna Musawiego (kontrkandydata Ahmadinedżada w wyborach) nazwał zwycięstwo Ahmadineżada "zamachem stanu" i zaapelował do społeczności międzynarodowej o nie uznawanie wyniku wyborów.

Wyjaśnił, że z Teheranu dzwonił do niego Musawi i poprosił, żeby poinformował świat o tym, co naprawdę dzieje się w Iranie.

- To, co zaszło, to nie fałszerstwo wyborcze - to zamach stanu - powiedział na konferencji Makhmalbaf.

Poparcie w internecie

Wczoraj na kolor zielony (narodowa barwa w Iranie, używana teraz jako kolor opozycji Musawiego) zmienił wygląd portal informacyjny BBC. Dziś największy internetowy serwis wymiany plików Pirate Bay zmienił nazwę nazwę na Persian Bay. Czyli z Zatoka Piracka na Zatoka Perska (w ang. terminologii geograficznie Zatoka Perska to Persian Gulf).

W internecie ukazują się też codziennie nowe filmy ze starć i brutalnych akcji policji w Iranie. Ten, nagrany wczoraj, ukazuje grupę studentów, którzy ranni uciekli przez policją w mieście Esfahan.