Parada wojskowa w Londynie z okazji urodzin królowej

W Londynie odbyła się uroczysta parada wojskowa z okazji urodzin królowej. Nie są to jej prawdziwe urodziny, które przypadają 21 kwietnia, ale tradycja sięgająca pierwszej połowy 19 wieku.

Wyjaśnienie tego dziwnego obyczaju jest proste - czerwiec daje większe szanse słonecznej pogody w dniu defilady ze sztandarami, która odbywa się tradycyjnie od 1748 roku. Od 1805 roku połączono tę okazję z "oficjalnymi" urodzinami monarchy, bez względu na jego, czy jej, prawdziwą datę przyjścia na świat.

Jak co roku, parada rozpoczęła się przemarszem pułku gwardii pieszej szeroka aleją od Pałacu Buckingham na plac musztry gwardii konnej, położony między Parkiem św.Jakuba, Downing Street, byłym ministerium wojny i gmachem admiralicji. Nauka precyzyjnej choreografii defilady i całej uroczystości trwały półtora miesiąca. W tym roku udział wzięło 1700 żołnierzy irlandzkiego pułku gwardii, gwardii konnej i orkiestr wojskowych. Punktualnie o 12:00 czasu polskiego królowa przejechała przed frontem oddziałów i przyjęła salut sztandaru. Po paradzie żołnierze przemaszerowali z powrotem do koszar tą samą trasą.