Buty z GPS-em dla chorych na Alzheimera

Pomogą cierpiącym na zaburzenia pamięci spowodowane chorobą Alzheimera odnaleźć np. drogę do domu - specjalne buty wyposażone w system nawigacji satelitarnej (GPS ). O wynalazku poinformowała CNN.

Takie buty to doskonała pomoc dla ludzi chorych na Alzheimera. Dzięki elektronicznemu czipowi buty nie tylko pomogą w odnalezieniu drogi do domu, ale również przypomną o wzięciu leków, a rodzinie chorego dadzą poczucie bezpieczeństwa i ułatwią codzienną opiekę.

Buty z systemem GPS to nadzieja dla ponad 26 milionów ludzie na całym świcie żyjących z chorobą Alzheimera. - Nie dość, że mogą uratować życie to pozwolą zaoszczędzić miliony pieniędzy wydawanych na skomplikowane operacje - mówi CNN Andrew Carle, profesor z Uniwersytetu George Mason, pracujący nad tym projektem.

Pacjenci z Alzheimerem to często osoby z postępującą demencją, zagubione i zdezorientowane. Naukowcy mają nadzieję, że wynalazek współpracujący z systemem nawigacji satelitarnej pozwoli wielu rodzinom na opiekę nad chorymi w domu. Teraz często jest to nie możliwe właśnie ze względów bezpieczeństwa. Niestety z danych wynika, że aż sześć procent chorych na Alzheimera zgubiło się przynajmniej raz w życiu. U połowy z nich w takich przypadkach występuje zagrożenie życia.

Buty to wspólny projekt dwóch amerykańskich firm: GTX Corp. specjalizującej się w miniaturyzacji systemów GPS oraz firmy odzieżowej Aetrex. Stosowane dotychczas elektroniczne bransoletki nie zdały egzaminu, bo były za grube i przez to niewygodne.

Detale wynalazku sa wciąż dopracowywane, ale szef GTX Patrick Bertagna ocenia, że buty trafia na rynek już 2010 roku i będą kosztować od 200 do 300 dolarów. Za dodatkowe 20 dolarów miesięcznie opiekunowie chorych będą mogli wykupić system automatycznego powiadamiania o zaginięciu.