Pakistan zamachy w meczetach

Kolejne zamachy w Pakistanie. W Lahore doszło do eksplozji w jednym z największych meczetów w tym mieście. Wśród ofiar jest jeden z pakistańskich mułłów występujących zdecydowanie przeciw talibom oraz przejawom fundamentalizmu islamskiego.

Według miejscowej policji, atak przeprowadził zamachowiec samobójca. Jednocześnie pojawiły się informacje, że antytalibański mułła dostał wcześniej ostrzeżenie, iż talibowie chcą go zabić ze względu na treści nauczane w jego szkole koranicznej.

Mułła Sarfaraz Naeemi był autorem orzeczenia, że zamachy samobójcze są sprzeczne z nauczaniem Koranu. Talibów określał, jako ruch terrorystyczny, nie mający wiele wspólnego z przesłaniem islamu. W ostatnim okresie opowiadał się za kontynuowaniem operacji wojskowych przeciw ekstremistom w Dolinie Swat. Mimo gróźb i ostrzeżeń kierowanych pod jego adresem, mułła nie korzystał ze specjalnej ochrony.

Po rozpoczęciu majowej ofensywy armii pakistańskiej przeciw ekstremistom znaczna część duchowieństwa muzułmańskiego w tym kraju zaczęła krytykować ruch talibów. Mułłowie o nastawieniu antytalibańskim przekonywali, że ekstremiści nie reprezentują całej wspólnoty muzułmańskiej w Pakistanie. W odpowiedzi bojownicy zaczęli atakować meczety, kierowane przez swoich przeciwników.