W układzie okresowym pojawi się nowy pierwiastek

Niedługo układ okresowy pierwiastków wydłuży się o jeden element. Międzynarodowi naukowcy potwierdzili, że niemieccy chemicy stworzyli ciężki pierwiastek, który będzie miał numer 112.

Profesor Sigurd Hofmann z Centrum Badań nad Ciężkimi Jonami w Darmstadt pracował nad nowymi atomami od połowy lat 70. By stworzyć istniejący w teorii pierwiastek musiał w akceleratorze o długości 120 metrów zderzać ze sobą rozpędzone atomy cynku i ołowiu. W wyniku tych kolizji powstały ciężkie atomy o liczbie 112. Oznacza to, że w jądrze mają one 112 protonów, które wraz z neutronami nadają im olbrzymią masę. Nowy pierwiastek nosi roboczą nazwę "ununbi" co po Łacinie oznacza jeden-jeden-dwa, ale o ostatecznej nazwie ma prawo zdecydować wynalazca.

Profesor Hofmann trzyma na razie swoje pomysły w tajemnicy. O jego sukcesie poinformowała oficjalnie Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej. Jej eksperci podkreślają, że to nie koniec wyścigu naukowców; zespoły z Japonii, Rosji czy USA pracują bowiem nad jeszcze cięższymi pierwiastkami.