Liczba mandatów przypadająca na okręg nie jest stała. Wyliczyliśmy ją na podstawie ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego i danych udostępnionych przez Państwową Komisję Wyborczą z 98, 9 proc. komisji.
W podziale mandatów uczestniczą cztery komitety. Po zsumowaniu liczby głosów w kraju PKW podała, że PO otrzyma 25 mandatów, PiS - 15, SLD-UP - 7, a PSL - 3.
Aby podzielić je między kandydatów i okręgi należy wykonać kilka działań. W skrócie wygląda to tak, że liczbę głosów oddanych w okręgu na dany komitet mnożymy przez liczbę mandatów (np. 25 w przypadku PO, czy 15 w przypadku PiS). Następnie wynik dzielimy przez liczbę głosów oddaną na komitet w całym kraju.
I tak postępujemy w każdym okręgu. Z działań wychodzą nam współczynniki, np.: 1,1; 2,9; 3,2, itd. Wartość przed przecinkiem oznacza, ile mandatów w danym okręgu przypada komitetowi.
Czasami trzeba wykonać dodatkowe zestawienie uwzględniając też liczbę po przecinku.
Na Pomorzu: Janusz Lewandowski i Jarosław Wałęsa z PO oraz Tadeusz Cymański z PiS.
Na Kujawach: Tadeusz Zwiefka z PO i Janusz Zemke z SLD.
Na Warmii, Mazurach i Podlasia: Krzysztof Lisek z PO i Jacek Kurski z PiS.
W Warszawie: Danuta Huebner, Paweł Zalewski i Rafał Trzaskowski z PO, Michał Kamiński z PiS-u oraz Wojciech Olejniczak z SLD.
Na Mazowszu: Jolanta Hibner z PO, Jarosław Kalinowski z PSL-u i Adam Bielan z PiS.
W Łodzi: Jacek Saryusz-Wolski i Joanna Skrzydlewska z PO, Janusz Wojciechowski z PiS.
W Wielkopolsce: Filip Kaczmarek i Sidonia Jędrzejewska z PO, Konrad Szymański z PiS, Marek Siwiec z SLD i Andrzej Grzyb z PSL.
Na Lubelszczyźnie: Lena Kolarska-Bobińska z PO i Mirosław Mariusz Piotrowski PiS.
Na Podkarpaciu: Elżbieta Łukacijewska z PO i Tomasz Poręba z PiS.
W Małopolsce: Róża Thun, Konstanty Miodowicz oraz Bogusław Sonik z PO, Zbigniew Ziobro, Paweł Kowal oraz Władysław Włosowicz z PiS, Joanna Senyszyn z SLD i Czesław Siekierski z PSL-u.
Na Śląsku: Jerzy Buzek, Jan Olbrycht, Małgorzata Handzlik oraz Bogdan Marcinkiewicz z PO, Marek Migalski i Izabela Kloc z PiS oraz Adam Gierek z SLD.
Na Dolnym Śląsku: Jacek Protasiewicz i Danuta Jazłowiecka z PO, Ryszard Legutko z PiS i Lidia Geringer de Oedenberg z SLD.
W województwie lubuskim i na Pomorzu Zachodnim: Sławomir Nitras i Artur Zasada z PO, Elżbieta Rafalska z PiS i Bogusław Liberadzki z SLD.
Kiedy jednak będą znane wyniki ze 100 procent komisji, istnieje możliwość, że PiS dostanie mandat w okręgu nr 2 Kujawy, ale straci mandat na Śląsku. Przesunięcie jest możliwe tylko w ramach PiS (dla PO, SLD-UP i PSL - nic się nie zmienia). Różnice są minimalne. Jeśli tak się stanie, to Richard Henry Czarnecki zostanie posłem z okręgu kujawsko-pomorskiego, a mandatu nie uzyska Izabela Kloc ze Śląska.