Pozew o "trolla" w Wikipedii odrzucony

Pozew wrocławskiego przedsiębiorcy Arnolda Buzdygana przeciwko Stowarzyszeniu Wikimedia Polska, które promuje internetową encyklopedię Wikipedia, został odrzucony.

Wrocławski sąd okręgowy wydał precedensowy wyrok w tej sprawie. Mężczyzna twierdzi, że wpisy na jego temat zamieszczone na tym portalu są obraźliwe. Internauci uznali bowiem, że uprawia tzw. trolling.

Sędzia Adam Maciński uznał jednak, że za wpisy nie odpowiada Wikimedia i nie ma wpływu na ich treść. Jednocześnie przyznał, że niektóre sformułowania są wobec Adama Buzdygana obraźliwe.

Mężczyzna, który domagał się 100 tysięcy złotych zadośćuczynienia, przeprosin i usunięcia wpisu, nie wyklucza zażalenia. Przede wszystkim liczy jednak, że wpis zniknie z sieci.

Przedstawiciele Wikimedii od początku twierdzili, że nie są odpowiedzialni za wpisy, a pozwani powinni być internauci, którzy zamieścili obraźliwe hasła.

Arnold Buzdygan próbował startować w wyborach na prezydenta Polski cztery lata temu. Nie udało mu się zebrał jednak dostatecznej liczby podpisów.