Będzie specjalny klip KE o Polsce

- Będzie specjalny klip Komisji Europejskiej o Polsce - dowiedziały się brukselskie korespondentki TVN24 i Polskiego Radia. Bruksela opowie w nim Europejczykom historię 20-letniej Polski urodzonej 4 czerwca. Poprzedni spot przygotowany przez KE Polska oprotestowała.

- Klip jest przygotowujemy razem z polskim rządem, który pomógł nam w dostępie do polskich zdjęć archiwalnych - potwierdził TVN24 rzecznik KE Joseph Hennon.

Clinton, Albright i U2

Według informacji TVN24, tym razem cały film będzie poświęcony Polsce. Pojawią się w nim będą obrazy z przeszłości m.in. z Gdańska. W materiale zobaczymy m.in. Lecha Wałęsę, Jana Pawła II, Billa Clintona i Madeleine Albright.

W klipie ma być wykorzystana piosenka U2 "New Years Day" z 1983 roku, dla której powstania inspiracją była polska "Solidarność".

Nowy film, który kosztował 5 tysięcy euro, przygotowano w bardzo szybkim tempie, by zdążyć na 20.rocznicę. W spocie będzie i o "Solidarności" i o osobach, które doprowadziły do upadku żelaznej kurtyny. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mają pojawić się między innymi Lech Wałęsa i Jan Paweł II.

Wcześniej pominięto "S"

Spot opowiada o Marcie, która urodziła się 4 czerwca 1989 roku. W ten sposób przedstawicielstwo Komisji w Warszawie odpowiada na film przygotowany przez centralę w Brukseli o chłopcu, który w tym roku, pod Bramą Brandenburską, świętuje z przyjaciółmi swoje 20. urodziny.

Właśnie w tym spocie, który pokazano przez kilkoma tygodniami, zabrakło wielu polskich wątków. Nie było ani o "Solidarności", ani o wyborach z 4 czerwca. Po protestach Warszawy, w poprawionej wersji spotu umieszczono zdjęcia z demonstracji, której uczestnicy trzymają flagi z napisem "Solidarność", pozostała też migawka generała Jaruzelskiego ogłaszającego stan wojenny.