Lechów Wałęsów jest dwóch. Nawet się spotkali...

Lechów Wałęsów jest dwóch. Jeden z nich to legenda "Solidarności" i były prezydent. Drugi ma 49 lat, jest tokarzem i nie miesza się w politykę. Jednak to o nim powstał film dokumentalny, który wyemitowała TVP.

Nazywam się Lech Wałęsa. Nie jestem prezydentem | wideo

Autorem filmu jest gdański filmowiec Andrzej Rajkowski. Udało mu się nawet doprowadzić do spotkania obu Lechów. Wałęsa z Jarocina często podkreślał, że spotkanie ze sławnym imiennikiem to jego wielkie marzenie.

Jarociński Wałęsa przyznaje, że nazwisko wielokrotnie ułatwiło mu życie i załatwianie codziennych spraw. - O! Leszek Wałęsa! I sprawa zawsze była pozytywnie załatwiona - opowiada. Przyznaje, że znajomi nie raz porównywali go z legendą "Solidarności". - Koledzy mówią do mnie "prezydent" - mówi.

Tokarz Wałęsa żyje w bloku w Jarocinie. Polityką nigdy się nie zajmował. Za to miło wspomina spotkanie z Wałęsą z Gdańska. - On jest już byłym prezydentem. Ja jeszcze nie byłem prezydentem i na pewno nie będę. Będę tak samo pracownikiem jak on był kiedyś elektrykiem. Ja jestem zwykłym szeregowym tokarzem - podkreśla Wałęsa.