Dziś światowy Dzień bez Tytoniu

Tematem przewodnim tegorocznego, obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia bez Tytoniu są ostrzeżenia na opakowaniach papierosów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, umieszczanie na paczkach ostrzeżeń jest niedrogim i silnie oddziałującym sposobem na pokazanie, że produkt zawarty wewnątrz zabija.

Dyrektor biura WHO w Polsce Paulina Miśkiewicz jest zdania, że ostrzeżenia obrazkowe na papierosach mają informować, szokować i przestrzegać przed skutkami palenia tytoniu. Onkolog profesor Witold Zatoński przypomina, że Polska była pierwszym krajem na świecie, który w połowie lat 90. wprowadził ostrzeżenia zajmujące 30 procent paczki. Dzięki temu 300 tysięcy Polaków zdecydowało się rzucić palenie.

Witold Zatoński dodaje, że obrazkowa forma ostrzeżeń jest bardziej sugestywna. Około 9 milionów Polaków pali papierosy. Co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera 60 tysięcy osób. Pali co drugi mężczyzna z wykształceniem zawodowym oraz połowa kobiet mieszkających w dużych miastach.

Jak co roku z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu w wielu miastach Polski odbędą się festyny. Centralne obchody rozpoczną się o 14.00 w Warszawie na Nowym Świecie. Specjaliści będą udzielać porad, "jak rzucić palenie", będzie można zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi. Zaplanowano również gry sportowe, zabawy, konkursy, występy.