Żydzi obchodzą Szawuot - święto pielgrzymie

Dwa dni będą trwały modlitwy w synagodze Chabad Lubawicz w Warszawie. Dziś po zachodzie słońca rozpoczyna się święto Szawuot - święto pielgrzymie, jedno z najważniejszych w żydowskim kalendarzu religijnym

Święto Szawuot jest obchodzone na pamiątkę nadania Żydom Tory na górze Synaj. Jest określane świętem pielgrzymim z powodu tradycji. W starożytności rolnicy przybywali w to święto do Jerozolimy, niosąc ze sobą płody siedmiu owoców, żeby podziękować za nie Bogu.

Podczas święta Żydów obowiązuję tradycyjne zasady, np. nie wolno prowadzić samochodu, pisać czy używać elektryczności. Synagogi przystraja się zielenią i kwiatami.

W Szawuot szczególna rola jest przypisywana dzieciom. To także wynika z tradycji. Kiedy Bóg miał przekazać Żydom Torę, chciał mieć gwarancję jej wiecznego przetrwania. Zgodził się dopiero, kiedy zaproponowali, że gwarancją będą dzieci. Dlatego ważne jest, aby przy odczytywaniu Dziesięciu Przykazań były obecne nawet niemowlęta.

- Podczas tego święta możemy przekazać naszym dzieciom przesłanie Tory i przeżyć na nowo doświadczenie z góry Synaj - mówi rabin Szalom Ber Stambler, dyrektor polskiej placówki Chabad Lubawicz.

Przed Świętem Żniw. Kliknij w zdjęcie, aby obejrzeć galerię: