Samodzielne głosowanie nie dla niewidomych | wideo
Jedno jest pewne, nie ma w tej chwili żadnych przeszkód prawnych, aby owe tekturowe szablony nakładane na karty do głosowania mogły być stosowane w lokalach wyborczych. Jest jednak przeszkoda - nazwijmy to - logistyczna.
- Ze względu na to, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego występuje duża różnorodność kart do głosowania w okręgach wyborczych, ich różny format i różną liczbą kandydatów teraz takich kart nie będzie - mówi Marcin Lisiak z Krajowego Biura Wyborczego. A w przyszłości? - Wiem, że Państwowa Komisja Wyborcza będzie się nad tym zastanawiać i będą jakieś decyzje podjęte - dodaje Lisiak - Myślę, że powinna to być - być może - jakaś uchwała PKW o dopuszczalności takich formularzy.
Na razie jest problem - będzie eksperyment
Dziś osoby niewidome posiadają pełne prawa wyborcze i mogą głosować jak każdy obywatel. Muszą jednak skorzystać z pomocy osoby trzeciej. Zgodnie z prawem nie może to być jednak ani mąż zaufania obecny w lokalu wyborczym, ani członek komisji wyborczej. Ale takie głosowanie za pomocą pełnomocnika to - w ocenie niewidomych - nic innego jak łamanie zasady tajności i bezpośredniości wyborów. - Przecież ja muszę ujawnić swój głos, żeby on w ogóle został oddany - tłumaczy niewidomy Paweł Wdówik kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego.
A ponieważ ich potrzeby jak dotąd nie zostały uwzględnione, zamierzają 7 czerwca przeprowadzić tzw. eksperyment wyborczy. Chcą pójść na wybory bez bliskich i zaufanych osób i pomimo tego, spróbować oddać ważny głos. Liczą, że oczywiście próba zakończy się niepowodzeniem, a to z kolei będzie podstawa do złożenia protestu wyborczego.
Co się stanie jeśli rzeczywiście osoba niewidoma przyjdzie sama na wybory? - Dostanie kartę do głosowanie, bo może ją dostać - tłumaczy Marcin Lisiak- Otrzymanie karty potwierdzi swoim podpisem, a jeżeli nie będzie w stanie się podpisać wówczas przewodniczący lub członek komisji
wyborczej wpisze w rubrykę uwagi "brak podpisu" i teoretycznie osoba niewidoma, nawet jeśli jest sama może oddać głos. Z tym, że jaki ten głos będzie - tego nie wiemy - dodaje.
Poza tym, zgodnie z przepisami nawet jeśli osoba niewidoma przyjdzie do lokalu wyborczego zupełnie sama, to i tak może oddać ważny głos. - Osoby niewidome mają możliwość skorzystania z pomocy osób trzecich - mówi Marcin Lisiak - Może to być przyjaciel, współmałżonek, a nawet osoba zupełnie nieznajoma, ale przebywająca w tym czasie w lokalu wyborczym. Wystarczy po prostu zwrócić się do niej o pomoc w postawieniu krzyżyka przy nazwisku wybranego kandydata.
Podpisuję się sam
Jacek Zadrożny z Instytutu Rozwoju Regionalnego przyznaje, że pobranie karty do głosowania w lokalu wyborczym nie jest dla niego żadnym problemem. - Ja nawet sam podpisuję się potwierdzając tym samym otrzymanie karty do głosowania. Problem natomiast pojawia się potem. Aby oddać ważny głos, muszę być z inną osobą, co powoduje z kolei naruszenie zasady tajności głosowania. Bo de facto muszę ujawnić na kogo chcę głosować - tłumaczy.
Przypomina sobie także spotkanie z przedstawicielami Państwowej Komisji Wyborczej, podczas którego to niewidomi zaprezentowali szablony do głosowania stosowane z powodzeniem w innych krajach. - Spotkanie było bodajże w czerwcu ubiegłego roku - mówi Zadrożny - Komisja miała dużo czasu na podjęcie stosownych decyzji, a jednak tego nie zrobiła. Informacja o tym, że zastanawiają się nad przyszłością to dla mnie nowość i chyba nie wierzę, że się uda - tłumaczy.