Zamachu dokonano w dzielnicy Lalitpur, kilka kilometrów od centrum Katmandu. Eksplozja nastąpiła, gdy w świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbywało się poranne nabożeństwo. Śmierć poniosła 15-letnia uczennica sąsiadującej z kościołem szkoły średniej prowadzonej przez wspólnotę katolicką.
Żadna z organizacji terrorystycznych nie przyznała się do zamachu, ale w kościele znaleziono broszury propagandowe Armii Obrony Nepalu, organizacji odpowiedzialnej za zamach na meczet we wschodniej części kraju przeprowadzony w ubiegłym roku.
Dzisiejszy zamach to pierwszy tego typu atak na instytucję chrześcijańską w stolicy Nepalu, choć w kraju zdarzały się już akty agresji i prześladowań wobec wiernych chrześcijańskich.
Wspólnota chrześcijańska w Nepalu liczy około 400 tysięcy wiernych, ale ostatnio z każdym rokiem powiększa się. W dolinie Katmandu działa 170 kościołów i kaplic. Do niedawna Nepal był jedyną na świecie monarchią hinduistyczną, w której hinduizm był religią państwową. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ewangelizacja była w Nepalu zakazana, a misjonarze albo wydalani z kraju, albo aresztowani i osadzani w więzieniach. Pierwszego przekładu Biblii na język nepali dokonano na początku XIX stulecia.