Czy chorąży Zielonka to dezerter? Sprawdzi prokurator

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła dziś śledztwo ws. dezercji szyfranta. Wcześniej prowadziła je podległa jej prokuratura Garnizonowa.

Płk Ireneusz Szeląg, zastępca WPO nie chce udzielać żadnych informacji na temat postępowania. Zasłania się dobrem śledztwa.

Sprawa chorążego Stefana Zielonki - szyfranta wywiadu wojskowego, który zaginął w Warszawie ponad miesiąc temu, zelektyzowała media przed kilkoma dniami. Jak napisał "Dziennik", wywiad nie przekazał informacji o zaginięciu do prokuratury wojskowej i żandarmerii, a jedynie poinformował kontrwywiad wojskowy.

Los chorążego Stefana Zielonki jest wciąż nieznany. Oficer ma cenną wiedzę - zna kryptonimy oficerów pracujących za granicą, jest też w posiadaniu informacji o tajnych źródłach. Nie wiadomo, czy zdezerterował, gdzie aktualnie jest czy żyje.

Szyfrant nadal poszukiwany!

Posłowie sejmowej komisji do spraw służb specjalnych pytali szefów służb, czy sprawy zaginięcia Zielonki nie tuszowano.

Członek speckomisji Janusz Zemke z SLD powiedział, że wywiad wojskowy zareagował zbyt późno, a żandarmeria i prokuratura powinny być o wszystkim jak najszybciej powiadomione. W opinii posła nie było tu celowego tuszowania sprawy, ale prawdopodobnie efekt rutyny. Janusz Zemke zwrócił uwagę, że chorąży Zielonka był na sześciotygodniowym zwolnieniu lekarskim, a wywiad rozpoczął jego szukanie dopiero gdy nie dostarczył on kolejnego zwolnienia lekarskiego.

Były koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann z PiS uważa, że w służbach panuje bałagan i brak nad nimi odpowiedniej kontroli. Zdaniem posła służbom potrzebny jest silny koordynator służb.

Doradca premiera do spraw służb specjalnych Jacek Cichocki odpierał zarzuty. Zapewnił, że zaraz po wygaśnięciu ostatniego zwolnienia chorążego Zielonki, służby zaczęły działać. Zebrał się specjalny zespół i przekazał informacje żandarmerii wojskowej. Cichocki podkreśla, że nie było podstaw do zawiadomienia prokuratury, bo większość przesłanek wskazuje, że nie popełniono przestępstwa zdrady państwowej.