Izrael: Irańska próba rakietowa powinna niepokoić Europę

Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Izraela Danny'ego Ajalona Europejczycy powinni być zaniepokojeni próbą rakiety balistycznej średniego zasięgu, dokonaną przez Iran.

Wiceminister powiedział w radiu publicznym, że próba nie zmienia nic dla Izraela, ponieważ Iran przetestował już rakietę o zasięgu około 1500 km. Jednak - dodał - "powinno to niepokoić Europejczyków". Wystrzelony w środę pocisk Sedżil 2 ma zasięg około 2 tys. km. Pierwszy test tego dwustopniowego pocisku odbył się ubiegłym roku.

Zarówno Sedżil, jak i dysponująca podobnym zasięgiem inna irańska rakieta balistyczna Szahab-3 nadają się teoretycznie do zaatakowania Izraela i amerykańskich baz w regionie bliskowschodnim.

Środowa próba zapewne podsyci zaniepokojenie Zachodu irańskimi ambicjami militarnymi. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy podejrzewają republikę islamską o dążenie do uzyskania broni nuklearnej. Teheran twierdzi natomiast, że chce produkować wyłącznie uran nisko wzbogacony jako paliwo dla swych elektrowni jądrowych.