Polacy boją się smrodu z czeskiej spalarni

Spalarnia dla całego województwa morawsko-śląskiego ma powstać blisko granicy z Polską. Mieszkańcy nadgranicznych gmin są przerażeni, protestują Czesi i Polacy.

Deklarację o wspólnej budowie spalarni Opawa, Ostrawa i Frydek-Mistek podpisały już osiem lat temu. Polaków temat specjalnie nie interesował do momentu, gdy okazało się, że Czesi chcą wybudować spalarnię w Karwinie, niedaleko granicy z Polską. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2015 roku. - Spalarnia ma być nowoczesna, ze sprawdzoną i najlepszą technologią. Powstanie najprawdopodobniej w Karwinie, w pobliżu byłej kopalni Barbara - wyjaśniała Petra Spornová, rzeczniczka województwa morawsko-śląskiego na łamach "Głosu Ludu", gazety wydawanej dla Polaków mieszkających w Czechach.

Przeciwko inwestycji protestują czeskie organizacje ekologiczne, które przypominają, że i bez spalarni w tym regionie Czech powietrze jest najbrudniejsze. Protestują też mieszkańcy polskiej i czeskiej strony. - Spalarnia ma powstać zaledwie siedem kilometrów od polskiej granicy. Tutaj w okolicy wiatr bardzo często wieje w kierunku Polski, dlatego dla nas ta spalarnia będzie oznaczała życie w nieustannym smrodzie - mówi Antoni Gałązka, mieszkaniec Zebrzydowic.

Czesi twierdzą, że dzięki nowoczesnej technologii spalarnia będzie nieszkodliwa dla środowiska i mieszkańców. Ale to nie przekonuje polskich samorządowców. Oficjalny protest w ich imieniu wystosował Andrzej Kądziołka, wójt Zebrzydowic, który domaga się wstrzymania wszelkich prac związanych z inwestycją. Kądziołka zaapelował też o pomoc w zablokowaniu budowy spalarni m.in. do polskiego rządu, parlamentarzystów oraz organizacji ekologicznych.

Jacek Bożek, prezes Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja mówi, że nawet przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii spalarnia nie będzie obojętna dla środowiska. - Trzeba też pamiętać, że jeśli już ten obiekt powstanie, Polacy nie będą mieli wpływu na to, co będzie w nim spalane - mówi Bożek. Dodaje, że jest szansa, że Czesi wycofają się z pomysłu. Sprawą już zajęli się tamtejsi parlamentarzyści. - Zdanie Polaków też musi zostać wzięte pod uwagę. Żyjemy we wspólnej Europie, są instytucje unijne, do których w razie potrzeby można zwrócić się po pomoc - mówi.

Bożek przypomina głośną przed laty sprawę pomysłu budowy koksowni w czeskiej Stonawie. Ze względu na protesty po obu stronach granicy do budowy nie doszło.

Polecamy: Mnie się granica kojarzy z bielą i czerwienią