Obama zmienia zdanie. Zdjęcia znęcających się żołnierzy nie będą jawne?

Barack Obama zmienił zdanie w sprawie publikacji zdjęć pokazujących, jak amerykańscy żołnierze znęcali się nad więźniami w Iraku i Afganistanie. Ich ujawnienie może narazić na niebezpieczeństwo stacjonujące w tych krajach wojska - stwierdził prezydent USA.

Sąd pozwolił ujawnić zdjęcia

Kontrowersyjne fotografie zostały wykonane w amerykańskich więzieniach wojskowych w Iraku i Afganistanie przed 2004 rokiem. Zgodę na ich ujawnienie wydał kilka tygodni temu amerykański sąd federalny powołując się na ustawę o wolności informacji. Początkowo Biały Dom zapowiadał, że nie będzie odwoływać się od wyroku i zdjęcia zostaną pokazane opinii publicznej.

Obama przeciwny

Przedstawiciele Pentagonu przekonali jednak Baracka Obamę, że ujawnienie fotografii może podsycić antyamerykańskie nastroje w krajach muzułmańskim, jak to stało się po publikacji słynnych zdjęć z więzienia Abu Ghraib. Obama zmienił więc zdanie i polecił prawnikom z Departamentu Sprawiedliwości, by złożyli odwołanie do sądu wyższej instancji.

Decyzja prezydenta USA wywołała duże niezadowolenie lewicowego skrzydła Partii Demokratycznej oraz obrońców praw człowieka. Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich zarzuciła Obamie, że złamał zasadę jawności i otwartości rządu, o której mówił w czasie kampanii wyborczej. Decyzję prezydenta pochwalili natomiast politycy Partii Republikańskiej.