Astronauci dotarli do teleskopu Hubble'a

- Houston, Hubble jest już na pokładzie - przekazał kapitan promu kosmicznego Atlantis, Scott Altman. Po dwóch dniach lotu prom kosmiczny Atlantis dotarł do orbitującego wokół Ziemi teleskopu Hubble'a. Przez najbliższy tydzień astronauci NASA mają przeprowadzić szereg napraw teleskopu.

Zgodnie z planem wysięgnik promu Atlantis przechwycił urządzenie na wysokości 560 kilometrów nad Ziemią. Megan McArthur - jedyna kobieta w siedmioosobowej załodze promu Atlantis - złapała ponad 13-metrowy teleskop Hubble'a za pomocą specjalnego wysięgnika.

Przez najbliższe siedem dni specjaliści będą naprawiać 19-letni teleskop. Astronauci wymienią żyroskopy teleskopu Hubble'a i jego baterie. Zainstalują też nowy przyrząd do badania sygnałów świetlnych. Dzięki naprawom Hubble będzie miał jeszcze większe możliwości penetrowania kosmosu, a jego żywot zostanie przedłużony co najmniej o pięć lat.

Będzie to ostatnia naprawa słynnego teleskopu, bowiem w przyszłym roku program lotów amerykańskich wahadłowców zostanie zakończony. Ostatnia odbyła się w 2002 roku.

Eksperci NASA zapewniają także, że wykryte wczoraj niewielkie uszkodzenia osłony termicznej wahadłowca Atlantis nie stanowią zagrożenia i ich dalsze oględziny nie są konieczne.