Ba速yk jest coraz czystszy. "To pozytywny prze這m"

Kondycja ekologiczna Ba速yku jest coraz lepsza. Uda這 si ograniczy zanieczyszczenie fosforem i azotem - twierdz szwedzcy naukowcy.

- To przełom, który nas pozytywnie zaskoczył - komentuje profesor Fredrik Wolff z Uniwersytetu Sztokholmskiego. Od lat 70., na zlecenie Komisji Helsińskiej, Wolff systematyczne bada stan czystości Bałtyku.

Poprawa sytuacji wynika z wprowadzenia Bałtyckiego Planu Działań, który dwa lata temu został przyjęty przez ministrów ochrony środowiska wszystkich państw nadbałtyckich. Plan ten docelowo zakłada obniżenie zanieczyszczenia azotem o 137 tysięcy ton, a fosforem o 15 tysięcy ton rocznie.

Wypełnienie tych założeń pozwoli na likwidację martwych, beztlenowych obszarów morza, wzrost rybostanu oraz zwiększenie liczby ptaków morskich. Jednak, jak podkreślają szwedzcy specjaliści, aby tak się stało, trzeba od 30 do 50 lat dalszych wysiłków.

Polska, która emituje najwięcej trujących substancji, ograniczyła zanieczyszczanie Bałtyku dzięki budowie oczyszczalni ścieków i rozbudowie systemów kanalizacji.