Mazowsze: obwarzanek

W okręgu nr 5 - zwanym powszechnie "obwarzankiem" - liczą się głównie PiS i PSL. Trzeci mandat może zdobyć słabsza tutaj PO.

Mazowiecka lista PiS-u jest jedną z najsilniejszych w kraju. Otwiera ją wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Adam Bielan. Jest pewne, że zdobędzie mandat, a samo PiS ma również szansę zdobyć drugi.

Za nim na liście znajduje się dwóch popularnych działaczy chłopskich. Wszak okręg ten jest typowo rolniczy. Mamy więc eurodeputowanego Zbigniewa Kuźmiuka, związanego ze PSL-em "Piast" i b. ministra rolnictwa Gabriela Janowskiego. "Dwójką" listy PiS-u jest natomiast poseł i b. minister skarbu Wojciech Jasiński.

Listę PSL-u w tym okręgu otwiera największa gwiazda Stronnictwa w tych wyborach - Jarosław Kalinowski. B. szef partii, b wicepremier i minister rolnictwa oraz pięciokrotny poseł powinien bez problemów zdobyć mandat.

Lista PO z kolei jest dosyć słaba w porównaniu z resztą kraju. Otwiera ją wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, a na drugim miejscu znajduje się posłanka Jolanta Hibner. Platforma ma szansę zdobyć jeden mandat, choć nie jest to pewne.

Ciekawą listę wystawiła centrolewica. "Jedynką" jest eurodeputowany z tego okręgu Marek Czarnecki. W 2004 roku został europosłem startując z listy Samoobrony. Z drugiego miejsca kandyduje natomiast Tomasz Nałęcz znany m.in. z zasiadania w komisji ds. afery Rywina.

Na czele listy SLD-UP stoi poseł Marek Wikiński, UPR-u - Waldemar Rajca, Samoobrony- Bogdan Socha, Polskiej Partii Pracy - Katarzyna Ewa Śniadecka, Libertas - eurodeputowany Dariusz Grabowski, a Prawicy Rzeczpospolitej - b. poseł Marian Piłka.

Pełne listy wyborcze