Pomorze: dwa mandaty, dwoje pewniaków

W okręgu nr 1 niespodzianek nie będzie. Ponownie mandaty powinni zdobyć Janusz Lewandowski z PO i Hanna Foltyn-Kubicka z PiS.

Na pierwszym miejscu listy PO znajduje się eurodeputowany Janusz Lewandowski, który prawdopodobnie zostanie następnym polskim komisarzem w Komisji Europejskiej. Nie powinien mieć problemów z reelekcją. Z dwójką startuje Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego, a z ostatniego - miejsca Jarosław Wałęsa.

Drugi mandat ponownie powinien przypaść "jedynce" PiS-u - Hannie Foltyn-Kubickiej. Wspierać ją będzie silna grupa polityków: posłowie Tadeusz Cymański i Jolanta Szczypińska oraz były szef NFZ Mirosław Górski.

Z pierwszego miejsca listy SLD o głosy wyborców powalczy b. marszałek Senatu Longin Pastusiak. "Jedynką" PSL jest z kolei rektor AWF-u w Gdańsku Wojciech Przybylski. Oboje raczej nie mają szans na zdobycie mandatu.

Z pierwszych miejsc wystartują także: Michał Marusik z listy UPR-u, b. poseł Lech Woszczerowicz z listy Samoobrony, Leszek Świętczak z listy Polskiej Partii Pracy, redaktor "Najwyższego Czasu" Tomasz Sommer z listy Libertas, współprzewodniczący Zielonych 2004 z listy centrolewicy oraz Donata Jolanta Lewandowska-Sobiech z listy Prawicy Rzeczpospolitej.

Pełne listy wyborcze: