Tajny plan umocnienia Jerozolimy jako stolicy Izraela

Izraelski rząd ma plan umocnienia Jerozolimy jako stolicy państwa żydowskiego. O tajnym planie zatwierdzonym przez władze miasta pisze dziennik Haaretz. O prawa do Jerozolimy walczą Izraelczycy i Palestyńczycy.

Żydzi ogłosili miasto swoją stolica, ale nie jest ona uznawana przez społeczność międzynarodową. Arabowie z kolei chcą, aby wschodnia część miasta, którą zamieszkują była stolicą ich przyszłego państwa.

Plan przygotowany przez rząd i osadników żydowskich zakłada stworzenie wokół Starego Miasta dziewięciu parków narodowych. Ma to doprowadzić do ustanowienia Jerozolimy stolicą Izraela - czytamy w raporcie. Dokument jest tajny i nie był dyskutowany publicznie - podał dziennik Haaretz.

Izraelska organizacja monitorująca osadnictwo żydowskie we wschodniej Jerozolimie Ir Amim uważa, że plan jest potwierdzeniem tego, że rząd współpracuje z osadnikami, aby przejąć całkowitą kontrolę nad Jerozolimą.

Władze miasta zdecydowały o wyburzeniu prawie 90 palestyńskich domów w dzielnicy Silwan. Tłumaczą, że budynki zbudowano nielegalnie, dlatego muszą zostać zniszczone. Na ich miejscu ma powstać park narodowy Miasto Dawida. Przeciwko wyburzaniu protestują władze Autonomii Palestyńskiej, Unia Europejska i Stany Zjednoczone.