Brytyjscy Sikhowie chcą wynalezienia kuloodpornych turbanów

Sikhowie, którzy służą w brytyjskiej policji, domagają się stworzenia kuloodpornych turbanów, w których mogliby służyć - poinformował nowopowstały organ Stowarzyszenie Sikhów w Brytyjskiej Policji - donosi BBC.

Stowarzyszenie zaapelowało o intensyfikację badań nad powstaniem kuloodpornego turbanu tak, by Sikhowie także mogli służyć w brytyjskiej policji. Obecnie - zgodnie z przepisami religijnymi - nie mogą służyć w jednostkach liniowych (np. antyterroryści), bo nie mogą zdejmować turbanu ze swojej głowy, a te formacje wymagają noszenia kuloodpornych hełmów.

Brytyjskie MSW oficjalnie stoi na stanowisku, że każde rozwiązanie, które dostosowuje wymogi religijne do służby w mundurze powinno być wprowadzane.

- Zajmujemy się tematem, bo on blokuje dostęp Sikhów do policji. Dla nas to frustracja - obserwujemy, jak nasi koledzy narażają życie na służbie i chcemy służyć z nimi ramię w ramię - powiedział BBC sierżant Kashmira Singh Mann, przewodniczący Stowarzyszenia. Dodał, że badania nad wynalezieniem kuloodpornych turbanów już rozpoczęto, ale aby zostały wprowadzone w życie musi je zatwierdzić MSW.