"Zamurowaliśmy butelkę, żeby została po nas pamiątka"

List z nazwiskami więźniów, znaleziony w butelce zamurowanej w dawnym hitlerowskim bunkrze, trafił do Muzeum Auschwitz-Birkenau. - My to zrobiliśmy, żeby została po nas pamiątka. Nikt nie myślał, że przeżyje Oświęcim - mówił Wacław Sobczak, jedyny odnaleziony więzień, którego nazwisko zostało zapisane na świstku papieru.

Pod koniec kwietnia na niezwykłe znalezisko trafili pracownicy firmy, która remontowała budynek Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Na świstku papieru z worka po cemencie więźniowie spisali 7 nazwisk i obozowych. Trójka z nich ciągle żyje. Los dwóch jest nieznany.

Nikt nie myślał, że przeżyje Oświęcim

Gdy Wacław Sobczak umieszczał butelkę w ścianie bunkra miał 19 lat. Był murarzem. Dziś pierwszy raz po 65. latach wrócił w to miejsce.

- Myśmy się umówili, że nazwiska nasze i numery spiszemy na kartce, włożymy w mur. Zrobiliśmy to, żeby została po nas pamiątka została jak zginiemy. Bo nikt nie myślał, że przeżyje Oświęcim - mówił Sobczak.

Akcja była zaplanowana - Musieliśmy uważać, żeby ktoś nie zobaczył jak butelkę tam wkładamy. Jeden pilnował, inni murowali - opowiadał Wacław Sobczak reporterowi radia TOK FM.

To wyjątkowe znalezisko

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu Lucjan Suchanek zwraca uwagę, że odnalezienie butelki to fakt niezwykły. List jest bowiem nie tylko dokumentem historycznym, ale także dokumentem życia i zachowań młodych ludzi, którzy znaleźli się w obozie.

Agencja France Presse dotarła do jednego z więźniów obozu w Auschwitz, których nazwiska zapisano w liście w butelce ukrytym w ścianie. Francuz Albert Veissid pracował i przyjaźnił się z grupą polskich więźniów obozu. Wacław Sobczak mówi o nim: - Francuza trochę pamiętam. Ale on z nami nie pracował. Niemcy Francuzów do pracy nie zmuszali. On tam był za karę chyba.

List z butelki znajdzie się na nowej wystawie w Muzeum Auschwitz. Jego kopia wróci do szkoły. Zostanie wmurowana w miejscu, gdzie robotnicy odkryli butelkę z listem.

List w butelce z wiadomością z Auschwitz | wideo