Indie nie są priorytetem dla Stanów Zjednoczonych

Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Indiach ostrzegł, że pozycja Indii jako ważnego partnera Ameryki może się osłabić. Według Roberta Blackwilla, administracja Baracka Obamy za priorytet w polityce azjatyckiej uznaje stosunki Stanów Zjednoczonych z Chinami oraz Pakistanem.

Blackwill przewiduje, iż stosunki indyjsko-amerykańskie mogą pogorszyć się w związku z próbą poruszania sprawy Kaszmiru na forum międzynarodowy, Do tej pory Indie starały się nie dopuścić do umiędzynarodowienia konfliktu kaszmirskiej twierdząc, że jest to wyłącznie sprawa stosunków dwustronnych z Pakistanem. Drugim powodem, który może sprawić, iż relacje New Delhi z Waszyngtonem nie będą łatwe będzie amerykańska chęć skłonienia Indii do podpisania traktatu o zakazie prób jądrowych. Indie otwarcie zapowiadają, iż nie zamierzają tego dokumentu podpisywać, uznając iż konserwuje on hegemonię mocarstw nuklearnych.

W New Delhi nie budzą także entuzjazmu zapowiedzi samego Obamy, iż nowy system podatkowy w Ameryce będzie skłaniał amerykańskie firmy do inwestowania w kraju, a nie zagranicą. Hindusi liczyli, iż inwestycje amerykańskie w Indiach, choćby w sektorze usług informatycznych, będą dawały pracę młodym, indyjskim specjalistom.