Jerzy Buzek, "jedynka" PO na Śląsku

Jerzy Buzek - zgodnie z oczekiwaniami - startuje z pierwszego miejsca listy PO w okręgu śląskim. Jest najważniejszym kandydatem Platformy, która już lobbuje za jego kandydaturą na szefa europarlamentu.

Buzek jest profesorem nauk technicznych, a studia ukończył na Politechnice Śląskiej. W PRL-u działał w "Solidarności".

W 1997 został posłem AWS-u i - niespodziewanie - premierem. Jego rządy są oceniane różnie. Z jednej strony chwalono go za przeprowadzenie czterech wielkich reform, mimo że ich efekty nie zawsze były pozytywne. Krytykowano go zaś za kryzys gospodarczy i związane z nim problemy finansów publicznych oraz za liczne afery w rządzie i AWS-ie. W 2001 roku AWS nie przekroczyła progu wyborczego.

W 2004 roku wystartował w wyborach do europarlamentu i uzyskał najlepszy wynik w kraju.

Jest powszechnie uważany za najlepszego polskiego europosła i m.in. z tego powodu ma duże szanse objąć funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Platforma już lobbuje za jego kandydaturą - uzyskała m.in. nieoficjalną deklarację poparcia ze strony Niemiec. Jego realne szanse będą jednak zależeć od liczby mandatów uzyskanych przez PO (m.in. 25) i - co za tym idzie - jej siły we frakcji EPP-ED.

Buzka chwali się za pracowitość, bardzo dobre przygotowanie merytoryczne i zdolności zawierania kompromisu.

W tych wyborach jest najważniejszym kandydatem PO, a na Śląsku ma uzyskać dla Platformy co najmniej 3 mandaty. Jego indywidualny wynik - ze względu na niską frekwencję - może wpłynąć na ogólny wynik PO w kraju. W zeszłych wyborach zdobył ponad 10 proc. wszystkich głosów Platformy