Arabia Saudyjska: kobiety mogą głosować, ale nie pójdą na siłownię

Kobiety w Arabii Saudyjskiej nie będą mogły uprawiać sportu poza domem. Rząd tego kraju przyznaje licencje tylko na prowadzenie klubów sportowych dla mężczyzn. Prawdopodobnie kluby dla kobiet zostaną zamknięte.

Arabia Saudyjska to jedna z najbardziej konserwatywnych muzułmańskich monarchii na świecie. Kobiety nie mogą tam przebywać w obecności obcych mężczyzn, bez towarzystwa ojca, męża, brata czy kuzyna. Oznacza to, że sport mogły uprawiać wyłącznie w przeznaczonych dla nich klubach. Jednak większość z tych ośrodków zostanie prawdopodobnie zamknięta. Zgodnie z nowym prawem kluby dla pań działają nielegalne, bo rząd przyznaje licencje wyłącznie klubom przeznaczonym dla mężczyzn.

Właściciele klubów, szukają więc wyjścia z sytuacji. Część zamierza zmienić nazwy na "salony piękności" albo "kliniki zabiegów naturalnych". Prawnicy klubów mówią, że rząd woli ośrodki zamknąć, gdyż jest atakowany przez islamskich duchownych, którzy sprzeciwiają się aktywności ruchowej pań. Jednocześnie Arabia Saudyjska rozważa możliwości przyznania kobietom prawa do głosowania w wyborach lokalnych. Nie mogłyby one jednak w nich startować. Feministki już mówią o przełomie. Obecnie panie mogą posiadać własne pieniądze i je inwestować. Nie mogą natomiast między innymi głosować, prowadzić samochodu, kupić biletu lotniczego czy rozmawiać z obcymi mężczyznami.