Wielka Brytania: Będzie pozew za "choroby weneryczne w opozycji"

Opozycyjna posłanka Nadine Dorries pozwie Damiana McBride'a - do niedawna najbliższego doradcę premiera Gordona Browna. Przed dwoma tygodniami ujawniono treść e-maili, w których McBride proponował kampanię czarnego PR przeciwko opozycji - pojawić się miała m.in. wzmianka o domniemanej chorobie wenerycznej przywódcy opozycji.

Nadine Dorries jest jedną z wielu polityków opozycji wymienionych z nazwiska w ujawnionych przez media e-mailach McBride. Adresatem listów był szef kampanii Laburzystów w Internecie, a ujawnił je blogger na początku kwietnia.

- Podjęłam kroki prawne. Oczywiście na tym etapie nie mogę powiedzieć nic innego - napisała Dorries na swoim blogu.

W e-mailu wysłanym z superbezpiecznego systemu komputerowego Downing Street (gdzie mieści się m.in. rezydencja premiera), McBride wystąpił z poważnymi insynuacjami na temat życia prywatnego lidera konserwatystów Davida Camerona, rzecznika tej partii ds. finansów George'a Osborne'a i innych opozycyjnych polityków.

Korespondencja wpadła w ręce bloggera o sympatiach konserwatywnych Paula Stainesa, pisującego pod pseudonimem Guido Fawkes, który zaproponował jej sprzedaż prasie. Obszerne omówienia ukazały się w tygodniku "Sunday Times".

Po ujawnieniu korespondencji Gordon Brown zdymisjonował swojego doradcę.

Do września 2008 r. McBride odpowiadał w urzędzie premiera Browna za codzienne kontakty z prasą, a przed dymisją zajmował się planowaniem i strategią.