Danuta Huebner, jedynka PO w Warszawie

Pierwsze miejsce na liście PO w Warszawie dla Danuty Huebner było jedną z największych przedwyborczych niespodzianek.

Profesor ekonomii. Studia ukończyła w SGPiS. W latach 1970-1987 należała do PZPR. Od lat 90. związana z SLD, ale nigdy nie była członkiem tej partii. Była doradcą Grzegorza Kołodki ds. społecznych, a następnie pełniła funkcję wiceministra przemysłu i handlu w pierwszej koalicji SLD-PSL.

Po przegranych przez SLD wyborach w latach 1997-1998 była szefem Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Potem pracowała w organizacjach międzynarodowych m.in. w ONZ.

Współtworzyła Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i była jego szefem w latach 1996-1997 i 2001-2003. Potem w rządzie Leszka Millera zajmowała stanowisko ministra ds. europejskich. W 2004 roku została unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej.

Przed eurowyborami zarówno SLD, jak i komitet wyborczy formujący się wokół Dariusza Rosatiego chciał pozyskać Huebner. Ona niespodziewanie wybrała start z list PO. Była to pierwsza i zarazem największa niespodzianka tych wyborów.

Działacze SLD oskarżyli Huebner o zdradę. Część polityków PO - m.in. Jacek Saryusz-Wolski - również nie było zadowolonych z jej kandydatury. Inne partię zarzuciły Platformie, że biorąc na listy Huebner, rozmywa się ideologicznie.

Według marcowego sondażu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej", 53 proc. warszawiaków będzie głosowała na nią w wyborach. Znajdują się wśród nich zwolennicy Platformy i zapewne jakaś część elektoratu SLD i PdP. Taki zresztą był plan PO - przyciągnąć elektorat lewicowy i prawicowy (to zapewnić ma Paweł Zalewski), jednocześnie zachowując swoich wyborców.