USA: Dni Holokaustu Obama oddał hołd Polakom

Prezydent Barack Obama oddał hołd piątce przebywających w Stanach Zjednoczonych Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II Wojny Światowej. W siedzibie amerykańskiego Kongres odbyły się główne uroczystości obchodów Dni Holokaustu

Podczas uroczystości po hasłem "Nigdy więcej", Barack Obama określił Holokaust mianem jednego z najbardziej barbarzyńskich aktów w historii. Prezydent USA stwierdził, że oddając hołd 6 milionom ofiar tej tragedii, należy również pamiętać o ludziach, którzy ratowali Żydów. - Pamiętamy liczbę 5. Pięcioro sprawiedliwych kobiet i mężczyzn, którzy przybyli tu z Polski. Wyrażamy szacunek dla waszego sumienia i odwagi. Wasza obecność każe nam zadać sobie pytanie, czy zachowalibyśmy się tak jak Wy. Możemy tylko mieć nadzieję, że odpowiedź brzmi "tak" - mówił Barack Obama.

W dalszej części przemówienia Obama przywołał historię francuskiej wioski Le Chambon, której mieszkańcy uratowali 5 tysięcy Żydów. Wspomniał też o 7 tysiącach Żydów ocalonych przez Duńczyków. Obama zaapelował o przeciwstawianie się zarówno tym, którzy kwestionują Holokaust, jak i wszelkim przejawom antysemityzmu, rasizmu, ksenofobii, homofonii, seksizmu i nietolerancji.