Mazowieckie: Za wcześnie otworzyli koperty z testami z języka obcego

Pomyłek egzaminacyjnych w gimnazjach ciąg dalszy. Radio TOK FM dowiedziało się, że w jednej z mazowieckich szkół dziś znaleziono otwarte testy z języka obcego. Koperty powinny być otwarte dopiero jutro.

Centralna Komisja Egzaminacyjna nie podaje na razie, w którym mieście doszło do pomyłki. W tej szkole test zostanie na pewno zmieniony, ale - w zależności od kolejnych ustaleń - zmiana testów może dotyczyć większej liczby placówek.

Sprawą - według szefa CKE - na razie nie zajmuje się policja, usiłuje ją wyjaśnić Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Bada ona, kto miał dostęp do kopert z zadaniami oraz czy jutrzejsze testy mogły zostać przekazane gdzieś dalej.

Krzysztof Konarzewski, szefa CKE, dodał, że na szczęście egzamin z języka obcego jest egzaminem pilotażowym i jeśli rzeczywiście doszłoby do przecieku, "nie zrujnowałoby to najważniejszego elementu, czyli rekrutacji".

Nie pierwsza nieprawidłowość

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży wysłała też dziś kontrolę do gimnazjum w Dobrym Mieście (Warmińsko-Mazurskie), by sprawdzić nieprawidłowości, do których doszło w tej szkole w środę na egzaminie gimnazjalnym/

Po południu szkoła poinformowała OKE, że zamiast testu z zagadnieniami humanistycznymi nauczyciele rozdali uczniom test matematyczno-przyrodniczy, który mieli pisać dopiero następnego dnia.

18-latek zamieścił testy z odpowiedziami w internecie

Wczoraj wieczorem wybuchła bomba. Okazało się bowiem, że testy części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego były dostępne w internecie już w przeddzień wieczorem . Okazało się, że zamieścił je tam nastolatek z Pragi Południe. Najprawdopodobniej testy dostał od matki, która jest sprzątaczką w jednym ze stołecznych gimnazjów.