Podpisano umowę na budowę Mostu Północnego

O godzinie 12 w Pałacu Ślubów w Warszawie władze miasta podpisały z firmą Pol-Aqua umowę na budowę mostu Północnego. Inwestycja warta 977 mln złotych ma być gotowa w 2011 roku.

Ostatnim warunkiem podpisania umowy było przekazanie przez wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego pozwolenia na budowę. Podpisany przez niego dzisiaj dokument ma rygor natychmiastowej wykonalności, dlatego umowę można było zawrzeć od razu.

Prezydent Warszawy: Mamy most!

- Przygotowaliśmy pozwolenie na budowę w ciągu 44 dni, sama dokumentacja ważyła ponad 80 kilogramów - mówił Jacek Kozłowski chwaląc przy okazji swoich urzędników.

Umowę w imieniu ratusza podpisała szefowa Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych Anna Piotrowska. Wykonawcę inwestycji reprezentowała wiceprezes firmy Pol-Aqua Iwona Rudnikowska.

Podczas podpisywania umowy obecni byli też prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej zastępca Jacek Wojciechowicz, odpowiedzialny w ratuszu za inwestycje.

- Tylu moich poprzedników chciało doprowadzić do podpisania tej umowy i wreszcie mamy umowę. Białołęka została uratowana! - powiedziała Gronkiewicz Waltz.

- Od dziś odliczamy 32 miesiące. Zapewniam, że wszystko powinno się skończyć przed czasem i z sukcesem - powiedział Andrzej Lewandowski, członek zarządu firmy Pol-Aqua.

Most Północny będzie ósmą przeprawą drogową w stolicy; połączy dwie warszawskie dzielnice - Bielany i Białołękę . Powstaną dwie jezdnie po trzy pasy ruchu w każdą stronę, chodniki, ścieżki rowerowe oraz trasa tramwajowa.

Nowa przeprawa przez Wisłę ma powstać w ciągu 32 miesięcy od daty podpisania umowy, tak więc most powinien zostać oddany do użytku pod koniec 2011 r. Pierwszy etap budowy trasy mostu przebiegać ma od ul. Modlińskiej do ul. Pułkowej (długość ok. 3,4 km), a drugi - od ul. Pułkowej do tzw. Węzła Młociny przy ul. Kasprowicza (ok. 1 km).

Prezydent Warszawy: Można ruszać od jutra

Polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Pol-Aqua i Sando wygrało przetarg na początku marca. Ma wybudować most Północny za 977 mln złotych. Była to najtańsza oferta ze wszystkich zaproponowanych przez startujące w przetargu firmy, a jednocześnie jest to rekordowa wartość kontraktu zawieranego przez polski samorząd.

Następnym krokiem po podpisaniu umowy będzie przygotowanie przez wykonawcę harmonogramu i projektu organizacji ruchu podczas budowy. Pierwotnie prace przy budowie mostu Północnego miały rozpocząć się w marcu tego roku, ale z powodu tysięcy zapytań od firm biorących udział w przetargu kilka razy przesuwano termin jego rozstrzygnięcia.

Najprawdopodobniej budowa ruszy w maju i ma zakończyć się na przełomie lat 2011 i 2012.

Zobacz planowane miejsce budowy mostu Północnego

 

Pokaż most Północny na większej mapie

Przeczytaj także: Stadion Narodowy, czyli Wielka Improwizacja