Indie wystrzeliły "Risat-2" - szpiegowskiego satelitę kupionego od Izraela

Indie i Izrael zacieśniają współpracę w zwalczaniu międzynarodowego terroryzmu. Indie umieściły dziś na orbicie okołoziemskiej najnowszego typu satelitę wywiadowczego ?Risat 2" produkcji izraelskiej, którego głównym zadaniem będzie namierzanie bojówek islamskich związanych z al-Kaidą.

Transakcja indyjsko-izraelska przeprowadzona została w błyskawicznym tempie, biorąc pod uwagę fakt, że realizacja takich zamówień wymaga na ogół kilku lat. Delhi postanowiło kupić izraelskiego satelitę najnowszej generacji niedługo po tym, jak w listopadzie ubiegłego roku terroryści związani z al-Kaidą dokonali zamachu w Bombaju, zabijając 161 osób.

Śledztwo wykazało, że zamachowcy przybyli do miasta na pokładzie uprowadzonego statku, którego wojskowe satelity indyjskie nie zdołały wykryć z powodu dużego zachmurzenia. Dysponująca sprawnym wywiadem al-Kaida zdawała sobie zapewne sprawę z tych ograniczeń i dlatego odpowiednio zaplanowała zamach.

Wystrzelony dziś z kosmodromu Sriharikota supernowoczesny satelita posiada urządzenia umożliwiające namierzanie celów także w nocy, niezależnie od warunków atmosferycznych. Ma to szczególne znaczenie ze względu na kilkumiesięczne okresy monsunów w tym rejonie świata.