Szkocka policja zatrudnia... wyznawców Jedi

"Moc jest z nami" - mogą powiedzieć przedstawiciele szkockiej policji po tym, jak dziesięciu jej funkcjonariuszy wymieniło Jedi jako wyznawaną przez siebie religię - informuje BBC.

Wyznawcami Jedi jest ośmiu mundurowych i dwóch cywilnych pracowników policji w szkockim mieście Strathclyde - wynika ankiety, jaką przeprowadzono wśród brytyjskich policjantów. Ankieta była anonimowa i dobrowolna. Pytano w niej m.in. o wyznawaną religię. Wyniki badania opublikowało policyjne czasopismo "Jane's Police Review". Policja w Strathclyde jako jedyna przyznaje się zatrudniania wyznawców kultu Jedi.

Bohaterowie kultowej sagi "Gwiezdne Wojny", Luke Skywalker , Obi-Wan Kenobi i Mistrz Joda używali Mocy do walki z siłami zła, które uosabiał Lord Vader.

- Jeśli w policji w Strathclyde służą rycerze Jedi to moc musi być tam silna - powiedział dziennikarz "Jane's Police Review". - Z dala od odległej galaktyki kilku rycerzy Jedi zamieszkało w okolicach Glasgow - dodał.

Coraz więcej Mocy wśród Brytyjczyków

- Dziesięciu naszych pracowników zadeklarowało takie wyznanie w kwestionariuszu - potwierdziła rzeczniczka policji w Strathclyde. Ankietowani byli pytani o wiek, płeć, rasę, religię i orientację seksualną. Badanie było anonimowe. Uczestnicy brali w nim udział dobrowolnie.

W 2001 r. w trakcie spisu powszechnego ok. 390 tys. Brytyjczyków zadeklarowało, że są wyznawcami Jedi. Prawie 14 tys. wyznawców pochodziło ze Szkocji.

Brytyjski Urząd Statystyczny nie wpisał jednak tego kultu na listę oficjalnych religii wyznawanych w Wielkiej Brytanii. Wyznawcy Jedi zostali sklasyfikowani jako ateiści.

W zeszłym roku bracia Barney i Daniel Jones powołali pierwszy na Wyspach Kościół Jedi. Jego członkowie przechodzą m.in. treningi walki mieczem świetlnym, słuchają kazań na temat Mocy i uczą się technik medytacyjnych. Policja w Strathclyde zatrudnia w sumie 8,200 pracowników.