Odcisk palca przy wniosku o paszport

Już 29 czerwca wszystkie nowe paszporty będą zawierały odciski palców właściciela. Dzisiaj w śląskich biurach paszportowych ruszyły testy nowego systemu zbierającego odciski palców.

To program pilotażowy. Urzędnicy chcą zweryfikować poprawność działania oprogramowania i sprzętu do pobierania i przetwarzania odcisków palców. Badana jest jakość pomiarów odcisków oraz to, o ile nowe zasady wydłużą kolejkę po paszport . Wydawanie paszportów, zawierających odciski palców, ma zgodnie z planem rozpocząć się 29 czerwca.

- Wstępne ustalenia MSWiA wskazują, że około 15 czerwca będziemy już pobierać odciski palców po to, by umieszczać je w mikroczipie paszportu - mówi Piotr Kindler , zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego UW w Katowicach.

Cała procedura trwa około pół minuty. Palec wskazujący prawej ręki przykładamy do skanera, po chwili na ekranie wyświetla się obraz linii papilarnych. Operację trzeba powtórzyć jeszcze raz.

Pilotaż przeprowadzany jest nie tylko w oddziale paszportowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, ale również w oddziałach zamiejscowych w Bielsku-Białej i Częstochowie oraz terenowych delegaturach paszportowych w Bytomiu i Gliwicach. Dane pobrane w czasie pilotażu nie są archiwizowane .

Obecne paszporty biometryczne wydawane w Polsce od 28 sierpnia 2006 r. zawierają specjalny mikroprocesor z cyfrowym zapisem twarzy. Od 29 czerwca w wydawanych paszportach zapisywana będzie druga cecha biometrii - odciski palców.