Bestsellery o homoseksualizmie usuwane z Amazon.com

Amerykański gigant cenzuruje książki związane z homoseksualizmem. W internecie rozpętała się burza.

Wiele książek sprzedawanych przez Amazon, w weekend nagle straciło status bestsellera - donosi CNN. Bestseller to status, który firma daje tytułom, których sprzedaż osiągnęła wyjątkowo wysoki wynik.

"Czystka" dokonana przez pracowników firmy dotyczyła jedynie tytułów opowiadających historie homoseksualne. W jej wyniku przestano promować m. in. tytuły Annie Proulx ("Tajemnica Brokeback Mountain"), Gore Vidal ("Nie oglądaj się w stronę Sodomy ") czy E.M Forster ("Droga do Indii").

"Skandal"

Zmiany nie uszły uwadze klientom korzystającym z internetowego sklepu oraz samym pisarzom. Craig Seymour autor " All I Could Bare" - głośnych wspomnień ze swojego życia (profesor na uniwersytecie Massachusetts, znany autor "The Washington Post", kiedyś dorabiał m. in. jako striptizer) oburza się na swoim blogu, po tym, gdy internetowa księgarnia umieściła jego książkę w dziale dla dorosłych.

- Poinformowałem o tym mojego wydawcę, wiem że wydawnictwo zajęło się już tą sprawą - napisał. Seymour podkreślił, że wszystkie książki, które spotkał ten sam los zawierały treści homoseksualne.

W internecie wybuchła dyskusja. Tysiące klientów oskarża firmę o "jawną cenzurę". Wendy Sumner (podający się za, co podkreśla: "heteroseksualnego profesora college'u") żali się, że "to zupełnie nienormalne, że Amazon chowa "pod dywan" niektórych moich ulubionych autorów i ich książki." - Gdzie się podział James Baldwin (to jakiś żart?!), Mark Doty czy Paul Lisicky? - pyta mężczyzna.

Wielu klientów już zapowiedziało zaprzestanie zakupów na stronach firmy i namawia do tego samego swoich znajomych.

Konsumencki bojkot oraz całe wydarzenie stały się na tyle głośne, że Amazon zabrał głos w sprawie. Gigant zdementował krążące w internecie pogłoski jakoby weekendowe działania były częścią zmiany wizerunku strony na "przyjazną rodzinie".

- To po prostu zawstydzający nas błąd systemu - zapewnił w telewizji Sky News Andrew Herdener rzecznik firmy.