Zadanie dla uczniów podstawówki: Jak się ustawić, aby zginęli sami Turcy?

"Jak powinni ustawić się chrześcijanie, aby zginęli sami Turcy?" - to fragment zadania z matematyki, które pojawiło się w publikacji przygotowującej uczniów szkół podstawowych do konkursu "Kangur Matematyczny". O sprawie napisał "Tygodnik Powszechny".

Oto kontrowersyjne zadanie: "Na pokładzie przechylonego sztormem statku, który w każdej chwili może zatonąć, przebywa piętnastu chrześcijan i piętnastu Turków. Aby uratować łódź, trzeba sprawić, by była lżejsza, dlatego połowa ludzi musi być wyrzucona za burtę. Jeden z chrześcijan zaproponował, by wszyscy ustawili się wkoło i za burtę wyskakiwała każda co dziewiąta osoba. Jak powinni ustawić się chrześcijanie, aby zginęli sami Turcy?".

"Uczymy przez rozrywkę"

Zadanie pojawiło się w 12. zeszycie serii "Miniatury matematyczne dla szkół podstawowych", opublikowanym w 2004 r. przez toruńskie wydawnictwo Aksjomat - pisze "Tygodnik Powszechny".

Jak odkreśla gazeta, na okładce widnieje ramka z nazwą i logo Towarzystwa Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych przy Wydziale Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu. Tytuł zeszytu? "Uczymy się myśleć poprzez rozrywkę".

"Nieszczęśliwa treść"

- Zadanie ma nieszczęśliwą treść - przyznaje w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" współautor zeszytu Zbigniew Bobiński z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK. - Ostrzegałem kolegów (...). Ale ktoś się uparł - dodał.

- Dla mnie najważniejszy był model matematyczny, po którym może zabrakło informacji, że jego realistyczny kontekst jest nieistotny. Tu się trzeba znać na matematyce, nie chodzi o mordowanie Turków - mówi z kolei wydawca i współautor książki Piotr Nodzyński.

Jak podkreśla "Tygodnik Powszechny", formalnie "Miniatury matematyczne" nie są podręcznikiem szkolnym.

Czytaj więcej na stronach "Tygodnika Powszechnego">>