Serwis Facebook ma 200 milionów użytkowników

- Dzisiaj przywitamy 200 milionowego użytkownika Facebook'a - poinformował Mark Zuckerberg współzałożyciel społecznościowego serwisu. - To dobry początek - dodał. Ta liczba nie powinna dziwić - wszyscy specjaliści, jednogłośnie przyznają, że Facebook odmienił świat.

Facebook to najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie. Swoją popularnością przebił nie tylko konkurencję (m.in. MySpace), ale i najśmielsze wyobrażenia jego twórców. Założony w 2004 r. przez studentów Harvardu serwis miał ułatwiać nawiązywanie kontaktów studentom uczelni. Przedsięwzięcie okazało się na tyle pomysłowe, że wkrótce Facebook zagościł na innych uczelniach, a dzisiaj... będzie świętował swojego 200 milionowego użytkownika.

Komunikacja to potęga

Dzisiaj Facebook jest dostępny na całym świecie i ciągle się rozwija. Dzięki niemu użytkownicy pokazują swoje zdjęcia, tworzą specjalne aplikacje (takie jak quizy czy testy), ale przede wszystkim serwis pomaga w komunikacji i organizowaniu się w grupy. Wystarczy wspomnieć, że ostatnie protesty w stolicy Moładawi - Kiszyniowie, nie wyglądałyby tak jak wyglądały, gdyby nie łatwość dotarcia do tysięcy ludzi... zarejestrowanych w Facebook'u.

Studenci poprzez serwis skrzykiwali się na demonstracje, wymieniali się zdjęciami i umawiali się na spotkania. Wymiana informacji była szybsza niż kiedykolwiek wcześniej, bo w przeciwieństwie do telefonów, czy smsów każdy mógł wysłać wiadomość od razu do setek ludzi.

Zaskakujący fenomen

Facebook, nazywany przez wielu internautów po prostu Face, uczynił swojego pomysłodawcę najmłodszym miliarderem na świecie. 24-letni Mark Zuckerberg dzięki serwisowi trafił na listę najbogatszych ludzi świata miesięcznika Forbes.

Dzisiaj mieszcząca się w Californi firma zatrudnia ponad pół tysiąca ludzi, a jej roczne przychody przekraczają 150 mln dolarów.

Na swoim internetowym blogu Zuckerberg dzieli się przemyśleniami, na temat wyzwań, które czekają firmę. - Nadal na świecie pozostało tyle osób, grup i społeczności, których głosy chcemy połączyć i uczynić słyszalne dla wszystkich, którzy będą chcieli ich wysłuchać - czytamy.

- Tak więc nawet, gdy świętujemy nasze sukcesy, nie przestajemy pracować nad dostarczaniem siły, jaką jest możliwość wymiany informacji z kimkolwiek, na całym świecie - dodał.