Jaguar i Nissan otrzymały pożyczki od EBI

Dwaj brytyjscy producenci samochodów otrzymali znaczną pomoc finansową od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W zamian za to Jaguar-Land Rover i Nissan muszą zainwestować w zielone technologie.

Nissan dostał 400 milionów euro - do podziału między fabryki w Anglii i w Hiszpanii, a Jaguar-Land Rover 366 milionów euro - mimo że prosił bank tylko o trzysta. Jaguar-Land Rover - sprzedany rok temu przez Forda indyjskiemu koncernowi Tata oświadczył, że ten kredyt "wesprze już podjęte inwestycje w technologie przyjazne dla środowiska będące kluczem do przyszłości". W ekologicznych warunkach pożyczek chodzi o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w procesie produkcji i w eksploatacji samochodów - co w przypadku sportowego Jaguara i terenowych Land Roverów stanowi duże wyzwanie.

Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczył 7 miliardów euro dla przemysłu motoryzacyjnego w Europie i rozdzielił już ponad połowę tej sumy. Również rząd w Londynie zadeklarował ponad 2 miliardy funtów na pomoc dla krajowych producentów. Sprzedaż nowych aut w Wielkiej Brytanii spadła w zeszłym miesiącu prawie o jedną trzecią w porównaniu z marcem zeszłego roku.